Işık “Yeni Pazar Yeri Kurulana Kadar Mecbur Bekleyeceğiz”

Mehmet Işık 14 Ara 2022 tarihinde Uğur TV’ye verdiği özel açıklamada Uşak Belediye’sinin adaletli bir şekilde yerleri dağıttığını ve yeni yerlerine geçinceye kadar tahsis edilen yerde pazarlarını kuracaklarını ifade etmişti. 

Işık “Mehmet Kurnaz, Pazarda Adam Kayırıyor”

Mehmet Işık Uşak Belediyesi’ni adaletsizlik ve adam kayırma ile suçlayarak bu durumun acil denetlenmesini ve yetkilerin göreve gelmesini istedi.

Işık “Pazarcı Esnafına Verilen Sözlerin Hiçbiri Tutulmadı”

Işık “Bizim alışmamız hiç önemli değil. Bize verilen bir söz var. Sözü şuydu ki pazar yerine hemen kaldırıyorlardı yapımına başlıyordu Uşak Belediyesi. Dediler ki yerel seçimlerde genel seçimler var genel seçim günü gerekeni yapalım. Tamam mı? Tamam. Şu hale bakın, her taraf açık. Şuradaki çizgilere bakın ne çizgi var ne kural var. Herkes herkesin yerine koyuyor, üretici pazarına alıp satana göz yummalar. Belediye Uşak'taki pazar yerini laçka etti bir. İkincisi Uşak pazarından sorumlu Mehmet Kurnaz var. Adamına kişisine göre görev yapıyor. Yeri olmayanlara yer vermeler. Pazar yerinde üretici vasfı altında alıp satanlara göz yummalar. Akabinde şurada aşağıda gözüküyor tuhafiye bölümünün üzeri kapandı. Esnafın üzeri yeni açık bırakılıyor. Söz namustur. Verilen sözlerin bir tanesi tutulmadı. Esnaf mağdur.” Dedi.

Işık “Sözde Adalet ve Kalkınma Partisi Diyorlar”

“Tabii ki esnafın içinde bunları savunanlar da var. Bu savunlar kimler pazar günü yeri olmayan yer verildi savunuyor, çizgileri iade etmiyor savunuyor, öğlen saat 11.00'de pazara araç giriyor savunuyor, akşam üzeri vatandaş tam satış yapacak alışveriş yapacak, vatandaşın malı duruyor biri saat 5’te beyefendinin biri malı bitirmiş, arabasını getiriyor o kadar halkı esnafı mağdur ediyor.  Burada ne bir tane zabıta var görevini yapan ne memur var ne belediyeden burayla ilgilenen var. Uşak’ta 15 senedir üretici pazarındaki kişiler aynı kişiler. Adam ayrılıyor adam kayrılıyor. Hak adalet bu değildir. Laf başı geldi mi Adalet ve Kalkınma Partisi diyorlar. Adalet ile hiçbir alakaları yok açık ve net konuşuyorum. Bir esnaf olarak bunu söylüyorum. Burada noter huzurunda kurullara aykırı olmadan haklı ve adaletli şekilde yer dağıtılması gerekiyordu. Mazlumları tutup attılar zalimler kafasına göre yere yerleşti. Uşak Belediyesi’nin Uşak Pazarı’na yaptığı bir tane katkısı yok. “ Dedi.

Mehmet Işık aynı zamanda üretici vasfı ile halden mal alıp pazara gelenlerinde denetlenmediği ve bu konuda da esnafın mağdur edildiğine dikkat çekti.

Işık “Üretici Vasfı ile Halden Mal Alıyorlar ve Kimse Denetlemiyor”

Işık “Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık bey Çiftçi Kayıt Sistemi’ni herkese veriyor. Bu üretiyor mu? Üretmiyor mu? En ufak kontrol eden yok. Tarım İl’den gelip kontrol eden yok. Mandıran sütü, peyniri alıp geliyor burada köylüyüm deyip satıyor. Uşak Belediyesi de buna bilerek göz yumuyor. Tarım İl’de bununla ilgilenmiyor. Bir üst makamdakilerin bir tanesi gelip ilgilenen yok.” Dedi.

Mehmet Işık Uşak Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası olarak yapılan hukuksuzlukları Uşak Belediyesi’ne sunduğunu fakat yetkililerin bu durumu göz ardı ettiğini belirtti.

Işık “Uşak Belediyesi Yolsuzlukları Göz Ardı Ediyor”

Işık “Benim bildiğim kaldırımlar halkın yaya geçididir. Tüm Uşak’taki marketler manav reyonu yaptı kaldırımları. Belediye buna göz yumuyor. Uşak’ta esnaf bitti. Sahipsiz. Uşak Manavlar Odası gereken, olağan yolsuzlukları, adaletsizlikleri hepsini Belediye’ye aksediyor. Fakat Belediye oralı olmuyor. Şu anda Pazar yerinde adaletin a sı yok adaletsizlik hat safhada. Bu adaletsizliğe bir son verilmesi gerekiyor. Bu görevleri layığıyla yapacaklara vermeleri lazım. ” Dedi.

Editör: Uğur Medya