Festivalin Kortej Yürüyüşüne Ünlü Oyuncular Katıldı

18-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Uşak 5.Uluslararası Tiyatro Festivali bugün kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe ünlü sanatçı Cemal Hünal, Merve Sevi, Mehmet Pala,usta aktör Zihni Göktay ve festivale konuk olan yönetmenler ve tiyatro oyuncuları katıldı.

Kortej 15 Temmuz Şehitler Meydanı’na kadar bando eşliğinde şarkılar ve danslarla devam etti.

Burada konuşma yapan duayen tiyatro ve sinema sanatçısı Zihni Göktay 15 yaşında tiyatroya başladığını ve 60 yıllık sanat hayatında edindiği deneyimlerinden kısaca bahsetti.

Göktay “Tiyatro İnsanı İnsana İnsanla Anlatma Sanatıdır”

Göktay “60 yıllık sanat hayatımda her yerde oynadım, bir tek Uşak’ta oynamadım. Birde Afyon’da oynamadım. Kısmet olmadı herhalde. Ama artık şeytanın bacağını kırdık. Uşak en merak ettiğim illerimizden biriydi. Festivalin uluslararası olması da beni cezbetti. Şu binalar, yapılar olmayabilir ama siz ve biz olmadıkça tiyatro yapılmaz. Çünkü biz insana insanı insanlar anlatan bir mesleğin erbabıyız. Annem, babam benim okuyup mühendis, doktor, eczacı, diş tabibi olmamı istiyorlardı. Fakat sonra dediler ki bu dünyada üç şeyi iyi seç dediler. İşini, eşini, aşını iyi seç ve bunları sev bunları seçemezsen hayatta hep pişman olursun.” Dedi.

Zihni Göktay aynı zamanda önceden sanatla uğraşan ve tiyatro yapanlara toplumun bakış açısının negatif olduğunu ama şimdilerde tüm ebeveynlerin çocuklarını sanatla büyüttüklerini ifade etti.

Göktay “Bizim Zamanımızda Tiyatrocu Olan İnsanlara İyi Gözle Bakmıyorlardı”

Göktay “Ünlü filozof Jean-Jacques Rousseau demiş ki akıl doğuştandır, aptallık sonradan öğrenilir. Allah’ın bize bahşettiği aklı iyi kullanırsan mesleğinde yükselirsin. Bizim zamanımızda tiyatrocu olan insanlara iyi gözle bakmıyorlardı. Oyuncu ilerde sürünecek, aç kalacak diyorlardı. Şimdi öyle değil herkes çocuğunu bir enstrüman çalsın bir oyuncu olsun diye sanata yönlendiriyor. Evlatlarını sanatçı olarak yetiştirmek isteyen ana babalar çoğaldı artık. Babam beni 7 yaşında tiyatroya götürdü. Tiyatro seyrettim, tiyatrocu oldum. 60 yıllık bir meslek hayatım var ve şimdi 77 yaşındayım.” Dedi.

Editör: Uğur Medya