Ulu Önder Atatürk’ün 85. Ölüm Yıl Dönümü
Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. Yıl dönümünde Uşak Valiliği tarafından Anıt önüne çelenk sunumunun ardından Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde oratoryo gösterisi gerçekleştirildi.

Uşak’ta Saat 09.05’te Hayat Durdu
Anma programı Uşak Valiliği’nin 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saatler 09.05’i gösterdiği anda gönderdeki bayrak yarıya çekildi ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı alanda bulunan yüzlerce kişi tarafından gür bir sesle okundu.

“Millet Önderinin Aynasıdır”
Anma programı, Atatürk Kültür Merkezi’nde Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Millet Önderinin Aynasıdır” isimli oratoryo gösteriyle devam etti.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Fatmanur Karadağ Günay gerçekleştirdi. Günay yaptığı konuşmada Atatürk’e seslenerek dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Atatürk Yaşasaydı Günümüz Gençlerini Beğenir Miydi? Atatürk Yaşasaydı Günümüz Gençlerini Beğenir Miydi?

Günay “Allah İstikbalimizi Aydınlık, İstiklalimizi Daim Kılsın”
Günay “İzniniz olursa bir çocuk bir öğretmen bir kadın olarak ona hitap etmek isterim karşınızda. Gazi Paşam sen gideli 85 yıl oldu. Bizi bilmezsin. Sen gittikten yıllar sonra doğduk biz bu can vatana cennet vatana. Aklımızda en çok Başöğretmenliğin kalmış olacak ki öğretmen oldu kimimiz. Çok seviyoruz çocuklarımızı senin gibi seviyoruz. Vatan anlatıyoruz. Bayrak anlatıyoruz. Emperyalizmi, tek dişi kalmış canavarı anlatıyoruz. Bağımsızlığı anlatıyoruz. Varisi olduğun Cumhuriyetin 100.yılında her yerdeyiz. Açtığın yolda gösterdiğin hedefe yürümekteyiz. Söylediğin gibi bu memleket tarihte Türk’tür, halde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır yemin ediyoruz. Türkiye Cumhuriyet’i ilelebet payidar olacaktır söz veriyoruz. Ruhun şad olsun. Aziz milletim başımız sağ olsun, başımız dik olsun. Allah istikbalimizi aydınlık, istiklalimizi daim kılsın.” Dedi.
Programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Ali Karaoba 10 Kasım’da yaşadığı duyguları Uğur TV mikrofonlarına anlattı.

Karaoba “En Büyük Türk Atatürk”
Karaoba “Biz Atatürk’ün cesaretini seviyoruz. Biz Atatürk’ün dehasını, ileri görüşünü seviyoruz. Bu ülke için yaptıklarını seviyoruz. Bugün Atatürk sen, ben, biziz, 85 milyon bu ülkenin oluşmasını sağlayan en büyük değer. Onun için bugün bir ölüm yıl dönümü değil, bir sonsuzluk işareti olarak görüyoruz. En büyük Türk Atatürk diyoruz. Atatürk’ün askeri dehasını, zekasını, bu ülkeye yaptıklarını herkesin çok iyi anlaması gerekiyor. Bugünlerde onun fikirlerine, onun bize öğrettiklerine daha çok ihtiyacımız var. Biz bu fikirleri net bir şekilde halkımıza anlatmak zorundayız. Atatürk’ün sadece anıtlardan ibaret olmadığını, fikirlerinin ne kadar güzel ve önemli olduğunu 100 yıl sonrasında bile yansıttığını, ne diyor “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Sözün içeriğine baktığımızda ekstra bir şey söylemeye gerek yok. İyi ki doğmuş, iyi ki bu ülkeyi kurmuş, iyi ki bu ülkenin sonsuzluk işareti olarak var olmaya devam edecek.” Dedi.

“Emek Emek Atatürk” Sergisi
Anma programı Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi El Sanatları Alanı tarafından hazırlanan “Emek Emek Atatürk” sergisinin gezilmesiyle son buldu.
 

Editör: Uğur Medya