Türkiye, uzay çalışmalarında önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Ülkenin ikinci astronotu olan Tuva Cihangir Atasever, 8 Haziran'da uzaya gitmek üzere yola çıkacak. Atasever'in "yörünge altı" adı verilen bu yolculuğu Alper Gezeravcı'dan farklı olarak daha kısa sürecek.

Atasever, uçuş sırasında yalnız olmayacak. "Galaktik 7" misyonu kapsamında, kendisiyle birlikte 4 kişilik bir mürettebat ve 2 pilot yer alacak. Toplam 6 kişilik ekip, uzay aracında mikro yer çekimi koşullarında bilimsel deneyler gerçekleştirecek.

Bayram Tatilinde Uşak’ta Trafik Düzenlemesi Bayram Tatilinde Uşak’ta Trafik Düzenlemesi

Atasever, CNN TÜRK ile yaptığı röportajda, bu uçuşun dünyada ilk kez yapılacak bazı deneyleri içerdiğini belirtti. "Galaktik 7 misyonu kapsamında 7 farklı bilimsel deney gerçekleştiriyor olacağız. Gerçekleştireceğimiz uçuş kapsamında 4 kişilik bir mürettebat yer alacak, 2 tane de pilot olacak uzay aracının içinde. Toplam 6 kişi olarak uzaya çıkıp 3 dakika boyunca mikro yer çekimi koşullarında ilgili operasyonları gerçekleştirip daha sonra dünyaya dönüş yapacağız" ifadelerini kullandı.

Tuva Atasever'in bu yolculuğu  uzayda sadece 3 dakika sürecek olsa da, bu kısa süre zarfında yapılacak deneyler bilim dünyası için büyük önem taşıdığı biliniyor.

Editör: Duru Akyar