Finlandiya, İngiltere ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde uygulanan gelire ya da araç fiyatına endeksli trafik cezası sisteminin Türkiye'de uygulanması için çalışma başlatıldığı kaydedildi. Buna göre şu anki sistemde 500 bin liralık araçla 5 milyon liralık araç aynı cezayı öderken yeni düzenleme geldiğinde pahalı araçlar çok daha yüksek cezalar ödeyecek. Yeni ceza düzenlemesinin trafikte kural ihlalleri konusunda caydırıcılığı artırması bekleniyor.

Avrupa'da bazı ülkelerde uygulanan gelire göre ceza uygulamasının vergi sisteminde modernleşme kapsamında Türkiye'de de uygulanması için çalışma başlatıldığı iddia edildi.

Trafik cezaları başta olmak üzere para cezalarının gelire orantılı olarak belirlenmesi gündemde. Eğer bu düzenleme hayata geçerse geliri düşük olanlardan düşük, yüksek olanlardan yüksek ceza kesilecek. Bir diğer formül ise trafik cezalarının araç fiyatına endeksli olması...

10 KAT PAHALI ARACA DA AYNI CEZA, UCUZA DA...

Şu anda hız sınırını ihlal eden aracın 500 bin liralık araç da 5 milyon liralık araç da 915 lira ceza ödüyor. Aynı şekilde vergi usul cezasında da küçük işletme ile büyük işletme fark etmeksizin aynı tarifeye göre ceza kesiliyor. Bu da büyük işletmelerin ya da pahalı araç alabilecek durumda olanların kuralları çiğnemek konusunda caydırıcı önlemlerden uzak olduğuna işaret ediyor.

'CEZALARIN CAYDIRICILIĞINI TARTIŞMAYA AÇIYOR'

"Kırmızı ışıkta geçen ya da hız ihlali yapan 500 bin liralık bir aracın sahibi de 5 milyonluk aracın sahibi de yaklaşık 1000 TL para cezası ödüyor. Bu da cezaların caydırıcılığını tartışmaya açıyor. Yine aynı şekilde küçük bir işletme ile büyük ölçekli bir işletme vergi usul cezasında aynı cezayı alıyor. Bazı alanlarda yapısal reformlar yapılarak bunların önüne geçilebilir" açıklaması yapıldı.

'UYGULANMASI ZOR DEĞİL'

"Avrupa’da birçok ülke gelire oranlı ceza sistemini uyguluyor. Türkiye’de de bu sistemin hayata geçirilmesi zor değil." denildi.

ÇOK SAYIDA ÜLKEDE UYGULANIYOR

Söz konusu sistem İngiltere, İsviçre ve Finlandiya gibi pek çok ülkede uygulanıyor. Bu ülkelerde bazı cezalar ihlali yapan kişinin gelir seviyesine göre belirleniyor.

İngiltere'de; otoyolda hız sınırını aşan kişiye, haftalık gelirinin 1,5 katı kadar ceza yazılıyor. Finlandiya'da ise geçen aylarda iş insanı Anders Wiklof'a 50 km hız sınırı olan yolda aracıyla 82 km hızla gittiği için yaklaşık 121 bin euro trafik cezası yazılmıştı. Bu iş insanı 2018 yılında 63.680 euro para cezasına çarptırılmıştı ve 2013 yılında da 95 bin euro ödemek durumunda kalmıştı.

Aynı sistemin Türkiye'de uygulanmasının caydırıcılığı artıracağı tahmin ediliyor.

Editör: Uğur Medya