Settar Aslan Kadroya Geçen Emekçilerle Buluştu

Dün Uşak’a gelen Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan Banaz ve Uşak Merkez’de orman işçileri ile bir araya gelerek kadrolarının hayırlı olmasını diledi ve kadro alan işçilerle birlikte kutlama törenine katıldı.
Kamuda özellikle orman yangınlarıyla ilgili en önde mücadele veren orman işçisinin geçici kadro durumuna son verilerek kamu çerçeve protokolünün imzalanması, Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanlığı’nın ısrarlı takibi ve Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile yürürlüğe giren 5620 sayılı kanun ile kadroya geçirilmesi hakkında Hak-İş Konfederasyonu Uşak eski İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Uşak eski Sendika Başkanı Recep Sorkun Uğur TV’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Sorkun “Kadroya Geçen Çalışan Emekçi Arkadaşları Kutlarım”

“Bu kadro sürecinde emeği geçen öncelikle bizim Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan’a çabalarını yok sayamayız ve bunu veren Cumhurbaşkanımıza da teşekkür etmek gerekir. Ancak bu kadro tabii ki yıllar önce verilmiş ama sonradan geçici statüde 5620 ile verilen bir statü geçici pozisyonunda çalıştırılıyordu. Ama bu geçici statüden kadroya geçilmesi çalışan emekçi arkadaşlar adına sevindirici bir olay. Ancak burada biliyorsunuz yeni kamu çerçeve protokolü de imzalanmış oldu. Kamu çerçeve protokolü dün iyiydi, bugün geriye gitti.
Sorkun “Kamu Çerçeve Protokolü Dün İyiydi, Bugün Geriye Gitti”
Nasıl geriye gitti? Bugün malum enflasyon, zam, mazot zamları, doğalgaz KDV'si arttırılması neticesiyle alınan zamları geriye götürdü. Dolayısıyla dünkü zam alkışlanırdı. Bugünkü haliyle yetmeye bilir. Arkadaşların serzenişleri olabilir.”Dedi.

Sorkun “Cumhurbaşkanımızın Sözü Havada Kaldı”

Sorkun açıklamasının devamında Cumhurbaşkanımızın kamu çerçeve protokolünün uygulanması sözünün belediyeler tarafından hava kaldığını ve hatta bu sözlerin anlamı kalmadığını ifade etti.

Sorkun “Cumhurbaşkanımızın İradesini Uygulayacak Belediye Başkanı Yok”

“Belediye şirketleri ile alakalı ciddi bir serzeniş var kampanya var. Bu arkadaşlara 2018 yılında ihale sistemden belediye şirketlerine ticari belediye şirketlerine devredildi. Bunu kadro diye lansedildi. Ama aslında kadro falan değildi, kamu işçisi statüsünde değildi. Nereden anlıyoruz, bunu şuradan anlıyoruz. Kamu işçisi sayılmış olsaydı 6772 sayılır kamu işçilerine i ödenen ilavet hediyeleri verilmesi gerekiyor. Ancak belediye işçileri bunlar yararlanamıyor. Son kamu çerçeve protokolünde Sayın Cumhurbaşkanımız işte belediye ve belediye çalışanları ve belediye şirketler de faydalanır demesine rağmen burada bir direnç var. Nasıl bir direnç var buradaki esas direnç mevzuata uygun olmadığı için dolayısıyla iş veren bunu uygulamakta tereddüt ediyor, uygulamama gibi bir yönteme gidiyor. Burada en fazla serzeniş Cumhurbaşkanı'nın sözü havada kaldı. Burada faydalanır demesine rağmen irade konmuş ama iradeye uyan yok. Cumhurbaşkanımızın buradaki iradesi belediye başkanları tarafından havada kaldı. En fazla işte İstanbul'dan odalarda takip ettiğim kadarıyla 12.000 lira civarında maaş. Bugün en düşük kira 6-7 bin lira en düşük. Antalya'da 15-16 bin lira oldu 10-11-12 bin lira maaş alan işçi orada geçirmesi hele belediye şirketlerinde geçinmesi daha zor. Belediye şirketlerinde kamudaki gibi işleyiş yok. Belediye Başkan’ları da çavuşlarının baskısı altında. Bir de ekonomik özgürlükler yok yetmiyor bitmiyor derdinde. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın kamu çerçeve protokolünün uygulanır, bunlar da faydalanılacak sözü havada kaldı, havadan yere düşürdü kim düşürdü çalışan işçiler değil ilgili belediyeler. Bu Mevzuatı 6356 sayılı kanunun geçici 2. maddesi ya iptal edilmeli ya da buna Çalışma Bakanlığı’nın Hak-İş’e yolladığı C maddesi ilave edilmeli. C maddesinden ne var özel idare şirketleri ve belediye şirketleri, belediye bağlı şirketler ibaresi oraya ilave edilmeli. Çünkü 5018 sayılı kanunda kamu iş kamuya bağlı kuruluşları tarif ediyor. Orada 1-2-3 -4 bentlerinde tarif ediyor. O bentler içinde özel idare şirketi ve belediye bağlı şirketler yok. Dolayısıyla kamu çerçeve protokolünün uygulanma şansı yok. İrade konması lazım. İrade koymuş Cumhurbaşkanı ancak iradesini uygulayacak sahada belediye başkanı yok. O sendikalarda bulmak gerekiyor. Dolayısıyla sendikaları da büyük iş düştüğü ve özverili yapması işçinin arkasında durulması gerektiği kanaatindeyim. Kadroya gelirsek tabii ki işçi adına hele hele orman gibi Yaşamımızın oksijenimizin büyük kaynağını sağlayan orman ve o orman işçilerinin kadro almasını sevinmeme, alkışlamamak elde değil.” Dedi.

Editör: Uğur Medya