31 Aralık 2022'ye kadar olan ve 2 bin lirayı geçmeyen borçlar silinecek. Devletin silerek tahsilinden vazgeçeceği alacak toplamı 4,6 milyar lirayı buluyor. 1 milyon 435 bin 535 gencin 4,5 milyar lira tutarındaki öğrenim kredisi gecikme zammı silinecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı müdürlüğü, ’’Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu Kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidilmiştir.’’ Açıklamasını yaptı.

Vergi, sigorta prim borcu, adli ve idari cezalar, belediyelere olan borçlar, su borçları ve öğrenim kredisi borçları... Tüm bu borçlar Yapılandırma kapsamına dahil edildi. 13 kurumun yaklaşık 1 trilyon 300 milyar lira alacağının yapılandırılması söz konusu olacak.       

Son yapılandırma yasası kapsamındaki gerçekleşme dikkate alınarak yapılan hesaba göre SGK alacaklarından 47,8 milyar lira tahsilat yapılması öngörülüyor. Vergi borçlarından tahsilat tahmini 43,5 milyar lira olarak belirlendi.
       

Editör: Uğur Medya