Tekin ‘’Türkçe'de Ortalaması 70 Olmalı’’

Milli Eğitim Bakanı Tekin, açıklamasında Türkçe'de ortalaması 70 olmayanın sınıfı geçemeyeceğini söyledi.

Bakan "Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak" dedi. Açık lise sınavlarının da artık yüz yüze yapılacağını hatırlatan Tekin öğretmen atamalarına ilişkin ise "Bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatırız." Dedi.

Tekin ‘’Belli Derslerin Ortalamanın Üstünde Olması Gerekiyor’’

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de katıldığı bir televizyon programında temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin açıklama yaptı.

Tekin "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek." Açıklamasını yaptı.

Tekin ‘’Bu Yıl Açık Lise Sınavları Da Yüz Yüze Olacak’’

Tekin "Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak." Dedi.

Editör: Uğur Medya