Uşak ve Gediz'de Korkutan Yangınlar: Fabrikalar ve Tarlalar Tehdit Altında! Uşak ve Gediz'de Korkutan Yangınlar: Fabrikalar ve Tarlalar Tehdit Altında!

22 Mayıs'ta açıklama yaparak iki devletli bir çözümü desteklemek ve barışı sağlamak amacıyla Filistin'i bir devlet olarak tanıdığını açıklayan Norveç'ten gündem yaratacak bir adım daha geldi. UCM Başsavcısı Kerim Han'ın geçtiğimiz günlerdeki "yakalama kararı" başvurusuna ilişkin konuşan Norveç Dışişleri Bakanı Eide "Tutuklama emri çıkması ve ülkemiz topraklarına adım atması halinde Netanyahu'yu tutuklayacağız" dedi.

Norveç hükümeti Filistin’i 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacağını duyurdu. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Norveç hükümeti, Norveç'in Filistin'i bir devlet olarak tanımasına karar verdi" dedi.

Hükümetin yaptığı açıklamada Norveç’in iki devletli çözümü desteklediği ve ilerletmeye çalıştığı vurgulanarak çözümün sadece iki devletli bir yol ile sağlanabileceğini vurguladığını bildirdi. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, UCM'nin Netanyahu ve Gallant hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulunmasına ilişkin Norveç basınına açıklamalarda bulundu. UCM tarafından tutuklama emri çıkartılması ve Netanyahu’nun Norveç topraklarına girmesi durumunda Netanyahu ve Gallant’ı tutuklamak zorunda kalacaklarını bildirdi.

Editör: Uğur Medya