CHP Milletvekili Ali Karaoba, TOKİ’nin “İlk Evim Arsa” Projesini Gündeme Getirdi CHP Milletvekili Ali Karaoba, TOKİ’nin “İlk Evim Arsa” Projesini Gündeme Getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT),yakın zamanda paylaştığı “Casusluk Nedir?” başlıklı video ile vatandaşları casusluk suçunun işlenmesine karşı uyardı.

Images-3

MİT’nın internet sitesinde paylaştığı videoda “istihbarat kavramının çok geniş bir hedef kitlesi olduğunu ve istihbarat faaliyetlerinde başvurulan casusluğun küresel anlamda bir tanımı olmadığını” ifade etti.

Casusluk faaliyetinin “algılama,uygulama ve yargılama” kısmında farklı anlamlara sahip olduğunu ve her ülkenin kendi iç hukukunda casusluk suçuna yer verdiği aktarıldı.

Türkiye’de casusluk faaliyetinin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda, “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” başlığı altınd düzenlendiği belirtilirken videoda,şu bilgilerede yer verildi:

"Hasım veya hasım olması muhtemel istihbarat mensupları, vatandaşlarımızla çeşitli yöntemlerle irtibat kurmaktadır. Ülkemizin menfaatlerini, birliğini, bütünlüğünü ve değerlerini hedef alan hasım istihbarat servisleri, irtibat kurdukları vatandaşlarımızı casus olarak devşirebilmektedir. İstihbarat servisleri, istifade ettikleri casuslardan, açık kaynak bilgilerinden analiz çalışması ya da rapor hazırlamasını isteyebilmektedir. Hedeflerindeki şahısların adres bilgilerini öğrenmelerini, önemli bina veya tesislere ilişkin keşif çalışması yapmalarını talep edebilmektedir."694576 73134106

Editör: Uğur Medya