Yapılan yeni düzenlemeye göre vatandaşların, randevu tarihinden bir gün önce akşam saat 20.00'ye kadar randevularını onaylamak veya gelemeyeceklerini bildirmek zorunda kalacakları duyuruldu.

Hastalar, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarından, MHRS internet sitesi, mobil uygulama veya "ALO 182" çağrı merkezi üzerinden randevu oluşturacaklar. 13 Mayıs itibariyle yürürlüğe giren yeni uygulamada, randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar onay verilmesi veya gelemeyeceğinin bildirilmesi gerekecek. Onay işlemi, randevu alınan kanallar aracılığıyla yapılacağı biliniyor.

Kılıçdaroğlu'ndan Selahattin Demirtaş Ziyareti Kılıçdaroğlu'ndan Selahattin Demirtaş Ziyareti

Bu yeni sistemde, randevusunu onaylamasına rağmen gitmeyen kişilerin aynı branşta 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlandı.

 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları ise uygulamadan muaf tutularak, bu grup hastalara her zaman randevu alabilecekleri bir olanak sğalandı.

Ayrıca, üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak. Ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular otomatik olarak onaylanmış sayılacak. Örneğin, 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs'ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edileceği de açıklandı.

Editör: Duru Akyar