Uşak'ta Nostaljik Canlanan Sesler Esintisi Uşak'ta Nostaljik Canlanan Sesler Esintisi

Türkiye İş Kurumu (İşkur) tarafından 2023'de 2 ve üzeri istihdam sağlayan 86 bin iş yeriyle görüşülerek hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması'nın sonuç raporları paylaşıldı.
Önümüzdeki on yıl içinde en çok ihtiyaç duyulması beklenen meslekleri çalışma bakanı Vedat Işıkhan sosyal medya hesabında paylaşarak duyurdu.
İşverenlerden alınan geri bildirimlere göre gelecek on yılda ön plana çıkması beklenen meslekler ise: “Yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zekâ uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü.” Oldu.
Araştırma sonuçlarına göre; İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü olarak belirlendi.
 Eleman temininde en fazla güçlük çekilen 10 meslek, makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, gazaltı kaynakçısı, inşaat işçisi, satış danışmanı, tır-çekici şoförü, yük taşıma şoförü, akaryakıt satış elemanı ve çelik kaynakçısı olarak sıralandı.
Bu mesleklerde eleman temininde güçlük çekilmesinin en önemli nedenleri, "ilgili meslekte yeterli iş başvurusunun yapılmaması", "gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması" ve "yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması" şeklinde belirtildi.

Editör: Uğur Medya