Yeniden Refah Partisi (YRP) genel başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti yöneticilerinin seçime ayrı girme kararlarının ardından gelen suçlama ve tepkileri yanıtsız bırakmadı.

Erbakan AK Parti'li Efkan Ala'nın "Yeniden Refah’ın kazanma ihtimali yok. Ama CHP’nin kazanma ihtimali artıyor" sözlerine karşılık veren Fatih Erbakan, bu açıklamayı şantaj olarak nitelendirdi. Erbakan, "Bu şantaj olmuyor mu? 'Siz buna oy verirseniz, bak CHP gelir…' Aslında şantajın dik alasıdır" şeklinde konuştu.

Erbakan, Efkan Ala’nın sözleri üzerine “Seçmene ve bize yönelik yapılan bir şantajdır. 'Siz buna oy verirseniz, bak CHP gelir…' Aslında bu tür şantajların kabul edilebilir bir yanı yoktur. Ekonomik kriz, rantçı belediyecilik, Gazze konusu gibi sorunlar nedeniyle AK Parti adayları ciddi sıkıntılar yaşıyor. İmamoğlu, tek başına seçime giriyor ve hiçbir ittifakın parçası değil. Bu durumda İmamoğlu da DEVA, Saadet ve İYİ Parti'ye kızabilir, 'AK Parti'ye yardımcı oluyorsunuz' diye. Bu, demokrasi açısından mantıklı olmayan bir yaklaşımdır.” İfadelerini kullandı.

Erbakan, partilerinden istifa eden İstanbul Milletvekili Suat Pamukçu'nun "Genel başkanın çevresinde FETÖ var. İttifaka karşı olanlar kesin FETÖ’cüdür" açıklaması hakkında ise “Suat Pamukçu'nun bu açıklamalarını akıl ve mantıkla açıklamak zordur.” İfadelerini kullanarak, “Erbakan ailesine ve yakınlarına "FETÖ’cü" demek kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca, "İttifak istemeyen herkes kesin FETÖ’cüdür" şeklinde genelleme yapmak da yanlıştır. Milyonlarca insan ve yüz binlerce üye var; her kesimden insanın ittifak istememesi normaldir. Bu tarz genellemeler demokrasi açısından doğru değildir ve herkesin farklı görüşlere sahip olabileceğini göz ardı eder.” Dedi.

Editör: Uğur Medya