Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sürecinde müjdelerini verdiği, gençlere 10 gb ücretsiz internetten evlenen çiftlere kredi desteğine, ev hanımlarına emeklilik fırsatından asgari ücret ve memur maaşlarına düzenlemeye kadar pek çok destek yeni dönemde hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi bitti. Seçimden başarıyla çıkan Erdoğan'ın liderliğinde yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemin en önemli saç ayaklarından birisi de, gencinden yaşlısına, çalışanından emeklisine, öğrencisinden ev hanımına kadar neredeyse her kesimi yakından ilgilendiren destekler.

Gençlere Teknolojide Vergi Muafiyeti

Üniversitedeki gençlere bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi muafiyeti sağlanacak.

Gençlere 10 gb internet ücretsiz verilecek

Gençlere her ay olmak üzere 10 gb internet ücretsiz verilecek. 

Evlenen çiftlere kredi desteği

Evlenmek isteyen gençlere 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli, faizsiz 150 bin lira kredi imkanı verilecek. Bu uygulama evlenecek bütün çiftler için geçerli olacak. Hangi yaşta olursa olsun evlenenler devlet desteğinden yararlanacak.

Genç girişimcilere arazi tahsisi desteği

Yeni dönemin en avantajlı kesimlerinin başında girişimcileri geliyor. Genç girişimciler için Tarım Girişimcilik Bölgeleri yani TARGİB kurulacak. TARGİB'lerde genç girişimcilerden herhangi bir bedel almaksızın arazi tahsisi sağlanacak. Ayrıca girişimci gençler 2 yıl geri ödemesiz ve 5 yıl vadeli faizsiz krediyle desteklenecek.

Çalışmayan Ev hanımlarına emeklilik fırsatı geliyor

Sosyal güvencesi olmayan ve prim ödememiş olan ev kadınları için sigorta sistemi devreye alınacak. Çalışmayan Anneler isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak. Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Ev kadınları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Memur maaşlarına zam yolda

Temmuz döneminde enflasyon farklarının yanında refah payı, seyyanen artışlarla yeni emekli ve memur maaşları netleşecek. Kamu işçisine verilen yüzde 45'lik zam oranı referans alınacak. En düşük memur maaşı net  22 bin liraya yükselecek. Memura verilecek bir diğer destek ise kira yardımı. Asgari ücret ve emeklilerin maaşlarında da artış yapılacak.

Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı uygulaması

Gelir seviyesi asgari hayat standardının altında hane kalmayacak. Bunun için, Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi hayata geçirilecek. Bu çerçevede, Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı uygulaması başlatılacak.

Editör: Uğur Medya