Depremzedeler Adına ve Anısına Kızılhisar Göleti’ne Çelenk Bırakıldı

Uşak Valiliği ve Uşak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen programda Vali Turan Ergün depremden etkilenen vatandaşlarımız adına ve anısına Kızılhisar Göleti’ne çelenk bıraktı.

Ergün “Çocuklarımızdan Ödünç Aldığımız Çevremizi Koruyalım”

Ergün “5-9 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor bütün dünyada bu hafta içinde özellikle bize atalarımızdan miras değil çocuklarımızdan ödünç olarak aldığımız bu çevreyi Kızılderili atasözünün deyimiyle bütün topluma bu bilinci bir kez daha hatırlatmak için bu çevre haftası kutlanıyor. Çevre ile ilgili bilinç özellikle dünyada 1970'li yılların sonlarından itibaren oluşmaya başlıyor Önce yasal mevzuat daha sonra kurumsal yapılanma aynı anda birbirini izliyor ve çok hızlı bir şekilde çevreye yönelik ahlaki bir bakış açısında da değişme yaşanıyor. Öncelikle her şey insan için mantığı binlerce yıl devam etmişken daha sonra canlıların merkeze alan bunun yanına çevreyi ve doğal varlıkları da ekleyen yeni bir etik anlayış yeni bir ahlak doğuyor ülkemizde ve bütün dünyada ve artık şunu görüyoruz ki gerçekten çevre de meydana gelecek bozulma geri dönüşü kolay olmayan sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yetiştirdiğimiz yeni nesilleri kendilerinden sonra gelecek nesillere aktarabileceği güzel bir çevre güzel bir tabiat bırakabilmeleri konusunda bilinçli yetiştirmek zorundayız. Kendimiz ve daha sonra onları da bu bilinçte yetiştirerek. Bugün de biz bu çevre haftası sebebiyle 6 Şubat'ta ülkemizde çok büyük bir deprem yaşadık, Dünyada eşi benzeri görülmemiş depremlerden biri ve 50.000'den fazla vatandaşımızı kaybettik 11 ilimizi etkileyen bu deprem bölgesinde depremde vefat etmiş olan vatandaşlarımızın anısına göle çelenk bırakarak çevre haftasını başlatıyoruz.” Dedi.

Türkiye Çevre Haftası Uşak Üzeyir Yaylası’nda Başlatıldı

Üzeyir Yaylası’nda gerçekleştirilen programa Uşak Valisi Turan Ergün,Uşak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bülent Güngör, Uşak İl Millî Eğitim Müdürü Bülent Şahin, kurum müdürleri öğrenciler katıldı.
Güngör “Denizler, İnsanlar İçin Şifa Kaynağıdır”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bülent Güngör Türkiye Çevre Haftası teması Temiz Deniz Temiz Dünya sloganıyla deniz kirliliği ile ilgili önlem almazsak felaketler bizi bekliyor dedi.

Güngör “Mavi Derinlikler Gelecek Nesillere Bırakabileceğimiz En Büyük Mirastır”

Güngör “Mavi derinlikler gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük mirastır. Denizler ekosistemin çok önemli bir parçası olup dünya yüzeyinin %71'ini oluşturmaktadır. Canlıların yarısından fazlasının denizlerin altında yaşadığı tahmin edilmektedir. Denizlerde yaşayan canlılar çeşitli açılardan insanlık için büyük önem arz etmektedir. Örneğin okyanuslarda canlılar dünyamızın oksijeni yüzde yetmişini üretmektedir. Okyanuslar sadece oksijen üretmez aynı zamanda küresel ısınmanın ana nedeni olan karbondioksit gazını da emerek atmosferimize katkıda bulunmaktadır. Denizlerimiz her yıl 3 milyar metreküp karbondioksit gazı emmektedir. Dünyada 3,5 milyar insan deniz ürünleriyle beslenmektedir dünyadaki her 10 kişiden biri geçimini balıkçılıkla sağlamaktadır. Deniz canlıları insan için besin kaynağı olduğu kadar aynı zamanda şifa kaynağıdır. Kanser ve kalp hastalığı ile savaşmaya yardımcı olan maddeler de dahil olmak üzere birçok tıbbi ürün okyanustan gelmektedir.”

Güngör “Okyanuslardaki Plastikle Dünyamızın Çevresini 400 Kez Dolaşabilirsiniz”

Güngör “Peki insanlık olarak okyanusların bize sağladığı bu imkanlara karşılık biz nasıl karşılık veriyoruz, her dakika bir kamyon dolusu atık denizlere dökülüyor bu atıkların önemli bir kısmı ne yazık ki yıllarca denizde kalacak yok olması asırlar alacaktır. Hali hazırda okyanuslardaki plastikle dünyamızın çevresini 400 kez dolaşabilirsiniz. Her yıl 100 binlerce Deniz canlısı acı içerisinde atıklarımız yüzünden hayatını kaybetmektedir. 

Güngör “Önlem Almazsak Felakete Gidebiliriz”

Güngör“Deniz kirliliği sadece denizlerdeki canlılara zarar vermemekte doğrudan İnsan sağlığında tehlike atmaktadır Deniz atıklarıyla ilgili önemli ama acı bir gerçekte atıkların %70’inin denizlerin dibine inmiş olmasıdır. Bu da atıkların müdahalesi ile müdahale ile temizlenmesini mümkün olmadığı anlamına gelmektedir insanlık olarak eğer denizlerle ilgili önlemler almazsak geriye dönüşü olmayan felaketlere yol açabiliriz.” Dedi.

Ergün “Denizlerimizde Kirliliğin Önüne Geçmek, En Büyük Sorumluluğumuz”

Uşak Valisi Turan Ergün ise konuşmasında depremde hayatı kaybeden vatandaşlarımızı anarak, yaşanabilir bir çevre bırakmanın en büyük sorumlulukları olduğunu ifade etti.

Ergün “Yaşanabilir Bir Çevre Bırakılması Bizim Hedeflerimiz”

Ergün “Türkiye Çevre haftasında sahip olduğumuz bu güzellikleri korumak ve bizden sonraki nesillere bozulmadan en güzel şekilde bırakabilmek için farkındalık oluşturma gayreti içindeyiz. Bu haftaki etkinliklerimizi bu yıl Şubat ayında yaşadığımız ve 11 ilimizi etkileyen 85 milyon insanımızı da yürekten etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız adına ve anısına Kızılhisar Göleti’ne çelenk bırakarak başlattık. Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Bir daha Cenab-ı Allah bu millete böyle acılar yaşatmasın. Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bu yıl “Temiz Deniz Temiz Dünya” temasıyla kutlanan bu hafta kapsamında 81 ilde denizler ve doğanın korunması iklim değişikliği ilişkisinin işlenmesi denizlerin kıyı alanları ve karalarla olan bağlantısının çevresel boyutuyla ele alınması ve kirlenmeden korunması gerekliliği çeşitli etkinliklerle vurgulanacak öne çıkarılacak her ne kadar Uşak'ta deniz olmasa da üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemize sahip olduğu doğal güzellikleri ve bu stratejik avantajı en yüksek verimle kullanabilmek sahip olduğumuz diğer doğal çevre unsurlarıyla birlikte yarınlara devredebilmek temel görevlerimiz arasında olmak zorundadır. Yaklaşık 8.500 km kıyı uzunluğu bulunan denizlerimiz birçok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Doğal varlıklarımızın en başında gelen deniz, vatandaşlarımızın geçim ve besin kaynağı turizmin en önemli unsuru alternatif ulaşım ve ticaret yolu olmasının nedeniyle de hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Böylesi önemli denizlerimizde kirliliğin önüne geçmek ve kıyı alanlarını korumak tüm vatandaşlarımızın en başta gelen sorumlulukları arasında bulunmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kaynakların etkin, verimli ve sürdürülebilir şekilde yönetimi ön plana çıkarılmıştır. İsrafın önlenmesi atıkların kontrol altına alınarak etkin toplama sistemlerinin kurulması ve bu atıkların geri dönüştürerek tekrar ekonomiye kazandırılması ve gelecek nesillere temiz gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir çevrede bırakılması bizim hedeflerimiz arasındadır.”

Temiz Deniz Temiz Dünya temalı çevre etkinliği programı öğrencilerin şiir okunması, yarışmalar ve uçurtma uçurma etkinliği ile devam etti.

Editör: Uğur Medya