Korkutan Yangın Kontrol Altına Alındı. Korkutan Yangın Kontrol Altına Alındı.

Dönemin Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa, milli savunma açısından havacılığın gelecekteki önemini görerek, iki ordu mensubunun yurt dışında eğitim almasını kararlaştırdı. Bu amaçla, yurt dışına gönderilecek personelin seçimini yapmak ve havacılık işlerini yürütmek üzere 1 Haziran 1911'de "Tayyarecilik Komisyonu" kuruldu.

Komisyonun sınavında en yüksek notu alan Süvari Yüzbaşı Fesa ve İstihkam Teğmeni Yusuf Kenan Bey, aynı yıl eğitim için Fransa'daki Bleriot Fabrikası uçuş okuluna gönderildi.

Bu adımla, 17 Aralık 1903'te Wilbur ve Orville Wright kardeşlerin ilk motorlu uçağı havalandırmasından 8 yıl sonra Türk Hava Kuvvetlerinin temelleri atılmış oldu. Böylece, ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya ve Rusya ile hemen hemen aynı yıllarda Türk askeri havacılık teşkilatı da kurulmuş oldu.

Türk Hava Kuvvetleri, 100 yılı aşan tarihiyle dünyanın en önemli hava kuvvetleri arasında yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetlerinin 113. kuruluş yıl dönümü için İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi'nde HÜRJET, Akıncı İHA, Aksungur İHA ve KAAN gibi yerli ve milli ürünlerin imzasıyla kutlanacağını duyurdu.

Programda konserler, söyleşiler ve uçak geçişleri gibi çeşitli etkinlikler yer alacağı duyurldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İstikbal göklerdedir.' sözünü şiar edinen Hava Kuvvetleri 113 yaşında. Göklerin sarsılmaz gücü Türk Hava Kuvvetlerimizin kuruluşunun 113. yıl dönümünü 1 Haziran 2024 Cumartesi günü İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi'nde büyük bir coşkuyla kutlayacağız." ifadeleri kullanıldı.

Editör: Uğur Medya