Uşak, Kütahya ve Eskişehir gibi önemli bölgelerin su ihtiyacını karşılayan kritik bir konuma sahip olan Murat Dağı için Anadolu Export adında bir şirket Kütahya’ya ÇED başvurusunda bulundu.

Uşak Mimarlar Odası Başkanı Çağlar Samancı, kentin kuzeyinde yer alan ve içme suyunun sağlandığı Murat Dağı'nda planlanan altın madeni projesine karşı toplumsal bir mücadele için çağrıda bulundu.

Samancı “Murat Dağı Bölgenin İçme Suyunu Karşılayan Bir Dağ”

Samancı “Anadolu Export adında bir şirket Murat Dağı’nda altın aramak için tekrardan ÇED başvurusunda bulundu. Şirket Kütahya’ya ÇED başvurusunda bulundu. Tabii biliyorsunuz Murat dağı önemli ve stratejik bir konuma sahip. Kentin kuzeyinde bulunan içme suyumuzu sağlayan bir dağ. Şunu anlayabilmiş değiliz esasında. Kentin suyunun geldiği bir alanı neredeyse tabiat parkı ilan edilecek bir alanda sürekli maden aramak için ruhsatlara başvuruluyor.”

Samancı “Murat Dağı’nda Maden Kurulmaması İçin Topyekûn Mücadele Edeceğiz”

“Biz halk olarak, belediye olarak birlikte hep beraber topyekûn mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Ne için burada altın için. Evet altın değerli bir maden ama bu işin şakası yok.” Dedi.

Samancı “Murat Dağı’nda Bir Siyanür Kaçağı Tüm Ege Bölgesi’ni Zehirler”

Samacı “Murat Dağı’nda herhangi bir siyanür kaçağı bütün Ege Bölgesi’ni zehirler. Murat Dağı sadece Uşak’ın değil çevre illerinde içme suyunu karşılıyor. Bununla ilgili mücadelemize devam edeceğiz. Surecide takip ediyoruz. Dolayısıyla takipçisiyiz ve bunu da kazanacağız bir öncekini kazandığımız gibi.” Dedi.
 

Editör: Uğur Medya