Muğla'da Öğrenciye Toplu Taşıma 1 TL! Muğla'da Öğrenciye Toplu Taşıma 1 TL!

Kira fiyatları hem ev sahipleri hem de kiracılar için ortak bir sorun haline gelmişken Bakan Şimşek'ten açıklama geldi. Kiracılar, kiraların pahalı olmasından ev sahipleri de kira paraları ile geçinemediklerinden dert yakınıyordu.

TRT Haber'e verdiği özel röportajda Şimşek, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yönde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme geçici olarak yapılmıştı" dedi.

Şimşek, fiyatlara doğrudan müdahale edilmemesi gerektiğine inandığını vurgulayarak, "Piyasaya müdahale arzı artıracak teşviklerle olur. Arz artışı üzerinden fiyatların düşmesini sağlamak lazım. Bunun için daha çok üretim, istihdam ve ihracatı önemsiyoruz. Bizim müdahalelerimiz piyasaya yol haritası vermekle sınırlı olacak. 3 yıllık enflasyon ve büyüme hedefleri sunarak piyasayı yönlendirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Bakan Şimşek, kamu harcamalarının üretken alanlara yoğunlaştırılacağını ifade ederek, "Daha çok üretim ve rekabet gücünü artıracak politikaları devreye sokacağız. Verimlilik ve rekabet gücü arttıkça birim fiyatlar ve maliyetler düşer. Bu çerçevede her şeyi piyasaya bırakamayız, ancak doğrudan fiyatlamaya müdahaleyle bir yere varamayız" şeklinde konuştu.

Editör: Duru Akyar