Yürüyüşe katılanlar, tekerlekli sandalyeleri, yürüteçleri ve diğer yardımcı cihazlarıyla bir araya geldi. Engelli vatandaşlar bando eşliğinde ellerinde dövizler ve pankartlarla engellilerin yaşadığı zorluklara ve ihtiyaçlarına dikkat çeken sloganlar attılar. 

Ergün ''Engellilik Sadece bir farklılık, acınacak bir şey değil''

Yürüyüş sonrası anıt önünde açıklamada bulunan Vali Turan Ergün, engelli vatandaşların toplumda daha fazla farkındalık kazanması gerektiğini ve bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Ergün, konuşmasında ''Engellilik sadece bir farklılık bunun dışında hiç bir şey yok. Engelleri koyan da insan , engelleri kaldıranda insanın kendisi. Engelliler acınacak kişiler değil sadece topluma kazandırmada yardımcı olmamız gereken kişilerdir.'' Dedi.

Ergün ''Engelli Vatandaşların Önünü Açtığımızda Başarı Getiriyorlar''

Aynı zamanda Vali Turan Ergün engellilerin bir çok alanda başarı elde ettiklerini ve uluslararası platformlarda ülkemizi temsil ettiklerini ifade etti.

Ergün ''Biz onların önünü açtığımızda neler yapabildiklerini hep beraber gördük. Milli sporcularımızın başarısı, olimpiyatlardaki başarılar, ampute milli takımımızın başarısı her alanda bireysel ya da takım oyunlarında bir çok başarı getiriyorlar.'' dedi. 

Etkinlik sonrası Uğur TV’ye konuşan Sakatlar Derneği Başkanı Salih Küçük engellilerin farkındalığına dikkat çekeceğiz dedi.

Küçük ''Engellilerinde birer birey olduğunu farkettirmeye çalıştık''

Küçük, konuşmasında ''İlimizde büyük bir kortej yürüyüşü gerçekleştirdik. Amacımız engellilerin de toplumda olduğunu birer birey olarak normal insanlar gibi yaşadığını farkedilmeleri gerektiği konusunda dikkat çekmeye çalıştık'' dedi.
 

Editör: Uğur Medya