Çanakkale Valiliği, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. 1500 hektar alanı etkileyen yangın sebebiyle toplam 9 köyün tahliye edildiği bildirildi.

Çanakkale'de dün öğle saatlerinde başlayan yangın devam ediyor. Yaklaşık 21 saattir devam eden orman yangını ekipler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangının yaklaşık 1500 hektar alanı etkilediğini bildirdi. Ekiplerin yangınla mücadelesi karadan ve havadan sürüyor. Hasarın boyutu ise gün ağarınca ortaya çıktı. Peki, Çanakkale orman yangını söndürüldü mü, kontrol altına alındı mı, son durum ne, can kaybı var mı?

Çanakkale'de 22 Ağustos Salı günü saat 11.30 sıralarında Merkeze bağlı Kayadere köyü yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Orman yangını rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayılırken bölgeye yakın yerleşim yerleri de tedbir amaçlı tahliye edildi.

Bölgeye sevk edilen ekipler, alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalarını sürdürüyor.

Gündüz havadan ve karadan müdahale edilirken, havanın kararmasıyla birlikte gece görüşlü helikopterlerle müdahale sabaha kadar sürdü. Yangın nedeniyle boşaltılan Yağcılar köyünde birçok ev alevlere teslim olurken, Çanakkale Boğazı çift taraflı deniz ulaşımına kapatıldı.

Bazı hayvanların yangından etkilendiği bölgede, Kayadere köyünden vatandaşların tahliyesi için jandarma ekipleri gözetiminde çalışma yürütüldü. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, güvenli alanlara alındı.

Yangın nedeniyle Kayadere, Ulupınar ve Belen köyleri ile Damyeri mevkisinin tedbir amaçlı boşaltılmasının ardından Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinin de tahliye edilmesine karar verildi.

Açıklamada, "Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köyleri tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu'nda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları önemlidir. Orman yangını nedeniyle arazöz ve iş makinelerinin yoğun olarak çalışmasından dolayı vatandaşlarımızın acil durumlar dışında Çanakkale-İzmir yolunu kullanmamaları önemle rica olunur." ifadesi kullanıldı.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kayadere köyünde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Aktaş, can, mal ve trafik güvenliği açısından Çan-Çanakkale yolunu geçici olarak trafiğe kapattıklarını, yolu kullanacakların alternatif güzergahları kullanmaları gerektiğini bildirdi.

Söndürme çalışmaları için orman teşkilatının tüm imkanlarını seferber ettiğini, yangının en kısa sürede kontrol altına alınmaya çalışıldığını anlatan Aktaş, yangın nedeniyle şu ana kadar can kaybı veya yaralanan olmadığını sözlerine ekledi.

FELAKET GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Çanakkale'de başlayan yangın felaketinden etkilenen Yağcılar Köyü'ndeki bilanço günün ilk ışıklarıyla beraber ortaya çıktı Yangından etkilenen Yağcılar Köyü'nde bir ev alevlere teslim olurken, bazı yerleşim alanları komple küle döndü.

Bazı alanlar ise ekiplerin müdahalesiyle kurtarıldı. Günün ilk ışıklarıyla beraber AFAD, İtfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler çalışmaya başladı.

Her ihtimale karşı 112 Acil Sağlık ekipleri de hazırda bulunuyor.

BAZI YERLEŞİM ALANLARI KÜLE DÖNDÜ

Yangından etkilenen Yağcılar Köyü'nde bir ev alevlere teslim olurken, bazı yerleşim alanları tamamen küle döndü. Bazı alanlar ise ekiplerin müdahalesiyle kurtarıldı.

Günün ilk ışıklarıyla beraber AFAD, İtfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler çalışmaya başladı. Her ihtimale karşı 112 Acil Sağlık ekipleri de hazırda bulunuyor.

ÇANAKKALE BOĞAZI ÇİFT TARAFLI DENİZ ULAŞIMINA KAPATILDI

23.08.2023 / 08:05: İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Çanakkale Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti.

Bölgeye 2 bin 659 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri ve 328 iş makinesinin sevk edildiğini bildiren Yerlikaya, bölgedeki 9 köyde toplamda 337 hane ve 1251 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini ifade etti.

Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 72 kişinin tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirildiği bilgisini verdi.

Yerlikaya, Çanakkale-Çan Karayolu'nun tedbir amaçlı sivil araç trafiğine kapatıldığını ve Çanakkale Boğazı'nın çift taraflı deniz ulaşımına kapandığı açıklamasını yaptı.

BAKAN KOCA AÇIKLADI: 83 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

23.08.2023 / 10:01: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale'de devam eden orman yangınları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yaptığı açıklamada şimdiye kadar dumandan etkilenen 83 kişinin hastanede tedavi altına alındığını belirtti:

''Çanakkale'de meydana gelen orman yangında toplam 83 kişi etkilendi. 14'ü olay yerine görevlendirilen ambulanslarla, 48 kişi ise ayaktan hastanelere ulaştı. Ayrıca tedbir amaçlı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları servisinden 8 hasta olmak üzere 21 hastanın ambulanslarla nakli sağlanmıştır.

Olay yerine 74 adet ambulans ve 4 UMKE aracı görevlendirilmiştir. Çanakkale ilinde 32 hizmet aracı şoförleriyle beraber görevlendirilmiştir. Yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.''

BAKAN YUMAKLI SON DURUMU AÇIKLADI

23.08.2023 / 10:25 Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2 gündür süren yangınla ilgili şu açıklamaları yaptı:

2700'e yakın personelle sahada mücadelemize devam ediyoruz. Uçakların bir tanesi yüksek tonaj su taşıyan Rus uçaklarından biri. 9 köyde 337 hane 1251 vatandaş yaşamaktaydı. Gece boyunca köylerdeydik. Bu köylerden Ulupınar'da 5, Yağcılar'da 4 ev hasar görmüş vaziyette.

Ahır ve ağıl hasarı söz konusu. Köylerden kronik hastalığı olan, yaşlı vatandaşlar tedbiren bunların sayısı 83 kişi. Vatandaşlarımızdan sadece 8'i müşahade altında. Kronik olmasından dolayı, hayati tehlikesi olan vatandaşımız yok. Dün söylemiştik, Çanakkale Boğazı tek taraflı kapatılmıştı. Çift taraflı olarak gemi trafiğine hali hazırda kapatılmış durumda. Su almalar devam ediyor. Çanakkale-Çan yolu da tedbiren kapalı.

Nemin yüzde 19 olduğunu ve rüzgarın yaklaşık 70 km civarında estiğini, hali hazırda rüzgar 40 km/s hızla esmekte. Öğleden sonra 60 km/s'e çıkacak. Rüzgar ve nemin önemi nedir. Nem, yangın söndürmede yangının ilerlememesi için önemli parametrelerden biri. Rüzgarın da yanan alandan yanmayan alana rüzgarın parçacıkları taşıması demek. 3 kilometrelere varan yanan parçacıklar taşınabiliyor.

1500 hektarlık alanda ekipler parça parça duman çıkan her yere müdahale ediyor. Yangının ilerlemesini gösterecek, tehlike arz edecek şu an için bir durum yok. 9 köyden 1251 vatandaşımız tahliye edildi. Devlet hastanesi ve üniversite ile ilgili hiçbir risk yok. 1500 hektarlık alanın neredeyse tamamı ekiplerimiz tarafından çevrilmiş durumda. Yangının ilerlemesini durdurmuş vaziyetteyiz.

Düne göre daha avantajlıyız, parametreler daha iyi. Öğleden sonra resmi daha net bir şekilde görebileceğiz. Bütün kurumlar çok yoğun şekilde çalışmalara katılıyorlar.

Editör: Uğur Medya