Lozan Antlaşması’nın 100.Yıl Dönümü

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Koray Akgün bugün saat 12:00’da Uşak CHP İl Binası’nda basın ekipleriyle bir araya gelerek Lozan Antlaşması’nın 100.yıl dönümünü kutladı.
Akgün açıklamasında Kurtuluş Savaşı’nın zafer belgesi, Cumhuriyetimizin tapu senedi olan Lozan’ın 100 yılını kutlarım diyerek, bugün Türkiye Cumhuriyeti egemenliğini dünyaya duyurduğu gündür.” Dedi.

Akgün “Lozan Antlaşmasının 100. Yıl Dönümünü Kutluyoruz”

Bugün emperyalizme karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşımızın zafer belgesi, Cumhuriyetimizin tapu senedi Lozan Antlaşması’nın 100. Yıl dönümünü kutluyoruz.
Bugün tarihi bir gün. 780 bin kilometrekarelik ülke topraklarımızın, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olduğunu egemen devletlere kabul ettirdiğimiz bir gün.

Akgün “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Egemenliğini Dünyaya Duyurmuştur”

Lozan Barış Antlaşması’yla;

- Emperyalist güçlerin aralarında pay etmeye yeltendiği vatanımızın sınırları zaferimizle çizildi.

- Kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomimiz millileştirildi. İç/dış borçlarımızı ve kaynaklarımızı denetleyen Düyun-i Umumiye belasından kurtulduk. İktisadi bağımsızlaşmanın önü açıldı.

- Yunanistan'da kalan Türk azınlığının hakları güvence altına alindi. Kıyılarımıza yakın adaların gayri askeri statüsü teyit edildi.

Lozan, topraklarımızı karış karış bölen, yoksul halkımızın tüm varlığını yabancı güçlerin insafına terk eden, saltanatın tacını ve tahtını korumak adına halkı kendi yurdunda esire dönüştüren, Sevr Anlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan diplomatik zaferin adıdır.

Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi: "Lozan Barış Anlaşması, Türk Ulusu'na yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal utku eseridir".

Lozan saltanat sevdalılarına, emperyalizme, mandaya karşı Mücadelemizin zaferle taçlandırdığımızın belgesidir. Lozan, dünya üzerinde saygın bir ülke olarak yer almamızın teminatıdır. Lozan’ı hafife alan, subjektif ve maksatlı söylemlerin nesnesi haline getiren, hatta kinle yaklaşanlar, İnönü'ye, onun üzerinden Atatürk'e, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına ve değerlerine düşmanlık etmektedir.

Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın tapu senedi olan Lozan'a giden süreci inşa eden ve antlaşmayı hayata geçiren basta Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve 2'nci Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız İsmet İnönü ile milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

Kurucu değerlerimiz ve kurucu kadrolarımızın hedef ve idealleri, geçmiş 100 yılda olduğu gibi önümüzdeki yüz yıllarda da vazgeçilmez yol göstericimiz olmaya devam edecektir.
Akgün “Lozan Antlaşması’nın İmzalandığı 24 Temmuz Resmi Bayram Olmalıdır”

Biz, CHP olarak, Kanun Teklifimizi Meclis Başkanlığına sunduk. Lozan Antlaşması’nın imzalandığı 24 Temmuz resmi bayram olarak kutlanmalıdır.” Dedi.
 

Editör: Uğur Medya